5 Karışımlı Çin Baharatı

[Toplam:43    Ortalama:2.8/5]

5 Karışımlı Çin Baharatı pek çok tarifin lezzetine lezzet katıyor. Özellikle et ve tavuk yemeklerinde mutlaka denemenizi öneririm. Malzemeler şöyle;

Malzemeler
1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
1 tatlı kaşığı toz anason
1 tatlı kaşığı toz karanfil
1.5 tatlı kaşığı toz rezene (bulamazsanız karabiber değirmeninde tane rezeneyi çekebilirsiniz)
1 tatlı kaşığı toz tarçın

Yapılışı
Hepsini çılgınca karıştırın.

Daha fazla ölçekli yapıp temiz, kuru ve kapağı sıkı olan bir kavanozda saklayıp, özellikle tavuk yemeklerinizde bolca kullanabilirsiniz.

Çin mutfağının çok farklı baharat karışımları bulunur. Ülkemizde maalesef bu karışımı çok kolay bulamıyoruz. Sadece büyük zincir marketlerin yabancı ürün raflarında oluyor, fiyatı da biraz tuzlu. Hadi yine iyisiniz, sizi bir masraftan daha kurtarıyorum ve bu baharat karışımının formülünü veriyorum. Baharat karışımları her et türü için farklı oluyor ama bu en genel şekilde kullanılan türü.

Efendim mesela fırında tavuk yaptınız. Poşetin içine koyup fırına vermek ve yemek ile çok da zaman harcamak istemiyorsunuz. Ne bileyim, canınız sıkkındır, eliniz kolunuz kalmak istemez. Gerçi yemek en güzel terapi, mutfağa girip yemeğe girişince dert kalmaz ama olur ya yemek yapma takatiniz olmaz. E bu durumda kuru kuru fırın tavuk yemeyin efendim. Evinizde yapıp hazır bulundurduğunuz 5 Karışımlı Çin Baharatı ile tavuğunuzu marineleyin. Hatta yanına koycağınız patateslerin de üzerine serpiştirin. Gerçekten çok hoş bir deneyim olacak sizler için.

Tavuk dışında et ile de şahane oluyor. Çok baskın tatlar istemiyorsanız, ya da farklı tatlat kullanmaya henüz çok alışık değilseniz, tarçın ve karanfili biraz daha az kullanabilirsiniz. Osmanlı mutfağında farklı baharatlar sıklıkla kullanılmış. Şimdi sizin burun kıvırdığınız tatlı ve tuzlu iki tadın aynı tarifte birleşmesi durumu, aslında bizim kültürümüzde de bulunuyor. Sarayda etler genelde kuru üzüm, hurma ve kuru kayısı ile pişirilir, içine pek çok farklı baharat eklenirmiş. Aslında Çin mutfağına çok uzak bir kültürden olmasak da zamanla ekarte etmişiz bu lezzetleri.

Farklı baharatları kullanmanızı özellikle 5 Karışımlı Çin Baharatı’nı kullanmanızı mutlaka öneririm. Tat vermek dışında, baharatların bağışıklık sistemini güçlendirici etkilerini de unutmamak gerek.

Şimdiden afiyet olsun!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen